Ondřej Sokol

Herec, stand-up bavič

Milý, dobrosrdečný a strašne pracovitý, „jemnučký“ muž… Jednoducho dobré srdiečko. Presne takto sám seba opisuje obľúbený herec, komik a režisér.

Predchádzajúci príbeh
Ďalší príbeh

Dá sa ale jeho rozpoltenej osobnosti vôbec veriť? Kto je skutočný Ondřej Sokol?

Introvert? Ten pohľadný muž, ktorého všetci poznáme z bláznivej improvizačnej šou Partička, je vraj hanblivá osoba? „Moc nehovorím. Som skôr pokojný a veľmi to zo mňa nejde von,“ hovorí človek, ktorý dokáže počas pár sekúnd v improvizačnej show predviesť také šialenstvo ako Kamasutru, herečku Sharon Stone alebo teóriu relativity. Nie je potom pre populárneho komika ľahšie prevteliť sa do bláznivej role? „Určíte je jednoduchšie hrať, než byť sám sebou. Za rolu sa človek vždy schová, alebo s tým vie zachádzať. Je to predsa len moje povolanie. To už viem a nebojím sa s tým ísť na verejnosť,“ priznáva herec plný rozporov.
Ondřeja Sokola poznáme z televízie, divadla i z filmu. Väčšinou pritom hrá extrovertné postavy. Tým možno schováva svoje prvé ja. „V rámci nejakej role viem ísť von pred ľudí, keď idem sám za seba, tak sa normálne hanbím,“ tvrdí.

Keď si chce zahrešiť…

Každodenné natáčanie a veľké množstvo aktivít sa na hercovi podpisujú rôzne. „Priznám sa, že mám trochu problém. Dobíjam si energiu čokoládou. Ono je to na mne už aj trochu poznať.“ A s čokoládou má samozrejme spojené aj spomienky na svoje detstvo. Kedysi si ju aj kupoval v olomouckom Tuzexe, starostlivo ju rozbaľoval a obaly si aj so staniolom schovával. „Plakal som, keď sa obaly od čokolády náhodou natrhli. Jedol sem len jeden diel denne...len jeden! A aj tak ma vždy štvali moji prarodičia, ktorí hovorili, že nemali v detstve žiadnu čokoládu. Tak teraz budem štvať všetkých ostatných, že mám dostatok čokolád,“ dodal Sokol a počas rozhovoru sa naozaj napchával čokoládou.

Potom sa pomerne akčná debata stočila k jeho novému filmu a ďalším chystaným aktivitám:

Ako vnímate rozporuplné reakcie na váš nový film?

„No, je to komédia, takže veľa pseudointelektuálom to bude málo. Na to ja ale nepozerám, s tým som zmierený. Pre mňa je dôležité, či na to chodia ľudia, čo aj chodia, takže za mňa je to dobré.“

Vo filme hráte dvojrolu – „dobrého a slušného“ učiteľa a potom „zlého“ a nahlúpleho zlodejíčka. Aká rola vám je bližšia? Robilo vám teba problém preskakovať medzi jednotlivými charaktermi postáv?

„No tak áno, myslím, že som s tým mal trochu roboty, ale nenazval by som to “problémami”. Myslím, že je veľa povolaní, kde majú oveľa väčšie problémy ako my herci. Vojaci, záchranári, policajti, robotníci na ropných plošinách… Myslím, že väčšina bežných ľudí má v živote toľko problémov, že radšej ich ušetrím toho, aby som im hovoril, že herci majú problémy prevteliť sa z jednej postavy do druhej.“

Ondřej Sokol

Keď režírujete, oplatilo sa vám byť na hercov prísny, alebo skôr prejaviť svoju jemnú stránku?

„Režisér má skôr svoju jemnú stránku zvonka. Pretože sa snaží byť čo najviac na herca dobrý, byť pozitívny. Pretože vo vnútri, tam naopak jeho duša kričí: Čo už mám dokelu urobiť preto, aby ste pochopili, čo po vás chcem?“

Moderujete novú šou, v ktorej sa veľa spieva. Akú pesničku by ste rád zaspieval? Spievate napríklad v sprche?

„Takto. Tá nová šou je veľa o speve, ale našťastie nie o tom mojom. Preto je to šou, na ktorú sa oplatí pozerať, môj spev by som vám totiž neprial zažiť. Doma si samozrejme spievam. A čo je doma, zostane doma. Ale inak je ten formát, kedy populárne osobnosti napodobňujú iné celebrity, fakt zaujímavý a každé kolo ma viac a viac prekvapí.“

Ako ste sa zžili s novou rolou moderátora? Čo bolo pre vás najviac šokujúce? Čo naopak najviac prínosné?

„S novou rolou som sa zžil pomerne rýchlo, pretože si naozaj myslím, že robíme kvalitnú reláciu. Tým pádom som sa snažil čo najviac dorovnať výkonom, ktoré tam podávajú súťažiaci. Ono je vlastne zvláštne používať termín “súťažiaci” pre skupinu ľudí, ktorí sú vo svojom povolaní úplná špička a nemajú dôvod o niečo súťažiť. Veľkú zásluhu má Simona Matásková, kreatívna producentka relácie, pretože dokázala týchto ľudí presvedčiť, aby do toho išli. Ani ja by som to nemoderoval, keby ma nedokázala prehovoriť. A vďaka Simone vznikol tím ľudí, ktorí sú o tom presvedčení, robia zábavný program v komerčnej televízii, ale na mimoriadnej, u nás nebývalej úrovni.“

Chystáte nejaké ďalšie novinky?

„Dokončil som preklad hry, ktorú sa chystám režírovať, a zároveň píšem muzikál, ktorý by mal mať premiéru do konca roka. A chystám svoj druhý film. Pripravil som takú skečovú šou... A teraz som si uvedomil, že som unavený a potrebujem dobiť energiu. Pardon… :-)

O čom by mal byť druhý film? Môžete nám prezradiť, kde ste sa tentokrát inšpirovali?

„Nemôžem. Už som sa naučil, že dokiaľ nemám projekt dokonale pripravený, tak o ňom nehovorím. U nás sa totiž dosť v tejto branži vykráda.
Takže nič nepoviem. Počkajte si. “

Sledujete youtuberov?

„Pozerám a pozerajú hlavne moje deti. Najradšej máme PewDiePie. Pozerajú na nich, pretože je to niečo iné ako v televízii. A rozhodne si myslím, že nie je zlé robiť na YouTube ani v staršom veku. Bol by som blázon, keby som tvrdil opak. Všetkým by som chcel odkázať – nebojte sa, aj keď nám je toľko, koľko nám je. Ešte stále sme tu a máme svetu čo povedať. Pre začínajúcich YouTuberov mám jednu radu. Dôležitý je na videu začiatok a pozdrav. A odporúčam zapojiť sa do úplne novej súťaže pre začínajúcich youtuberov Šéfik internetu, to môže byť taktiež cesta. “ :-)

Milka verí, že jemnosť každého človeka sa nachádza vo vnútri. Každý z nás k tomu potrebuje ale nejaký drobný impulz. Čo je pre vás tým drobným impulzom?

„Drobný impulz je pre mňa napríklad malá rana elektrickým prúdom. Trebárs tak 75 voltov… To sa ešte dá brať ako drobný impulz. 2565 voltov už je pre mňa skôr viac ako nechutne veľký impulz… To už je impulz, ktorý málokto prežije.“

Navonok pôsobíte trošku sarkasticky. Ste na verejnosti skôr sarkastický a doma ten jemný, dobrý a milý otec?

„Ako pôsobím navonok, s tým nič neurobím. Doma, tam by som rozhodne bol veľmi rád jemný, dobrý, milý, vtipný, chápavý, zábavný, spoľahlivý a spravodlivý otec. To je pre mňa snáď tá najdôležitejšia vec na svete. Snáď raz moje deti potvrdia, že sa mi to aspoň trochu podarilo."